• Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” to amatorska grupa zrzeszająca miłośników folkloru, którzy nie tylko biernie ale czynnie chcą kultywować narodowe tradycje. Ci młodzi ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że człowiek jest wart tyle ile wie o swoich korzeniach. Zespół powstał w 1954 roku przy Zakładach Przemysłu Lniarskiego "Lenko" w Bielsku-Białej. Trzy lata później przeniósł się do Domu Kultury Włókniarzy, gdzie prowadzi działalność do dnia dzisiejszego. W roku 1982 powstały grupy dziecięce zespołu.,

  • Skłąd zespołu tworzy grupa ponad 100 osób. Są to trzy grupy dziecięce, grupa dorosła reprezentacyjna oraz grupa nestorów. Pary taneczne Beskidu reprezentują zespół na Turniejach Tańców Polskich w każdej kategorii wiekowej. Zespół posiada dwie kapele ludowe: dorosłą i dziecięcą oraz bogatą i urozmaiconą kostiumernię, która została gruntownie zmodernizowana w 2012 roku.

  • Zespół prezentuje program artystycznie opracowany, scenki choreograficzne i groteski taneczne. Program ten oparty jest przede wszystkim na regionie beskidzkim, z uwzględnieniem Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Sądeckiego. W swoim repertuarze posiada także tańce narodowe oraz ludowe z okolic Łowicza, Rzeszowa i Lublina.

  • ZPiT "Beskid" ma na swoim koncie setki koncertów w Polsce i za granicą. Występował m.in. w, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Belgii, Czarnogórze, Czechach, Francji, Holandii, Finlandii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Luxemburgu, Turcji, Włoszech, Bułgarii, na Węgrzech czy w Korei Płd. na Światowym Festiwalu Open Folk Festival w Seulu.

 

ZPiT Beskid grupa